Płyty główne

ATX – standardowa płyta główna – często określana jako tzw. simple ATX

Simple ATX

Pic-2

Standard ATX  określa długość na 12 cali a szerokość na wartość zmienną między 6,7 a 9,6 cala. Maksymalna liczba slotów rozszerzających to 7 a liczba otworów mocujących wynosi 10, przy czym 4 z nich są otworami opcjonalnymi (na zdjęciu zaznaczone czerwonymi okręgami).

Micro-ATX

Pic-3

Micro-ATX określa długość na 9,6 cali a szerokość to wartość zmienna między 6,7 a 9,6 cali. Liczba slotów rozszerzającyh jest o 3 mniejsza niż w standardzie ATX. Maksymalna liczba slotów rozszerzających wynosi 4 a liczba otworów mocujących to 8. Otwory oznaczone na zdjęciu zielonymi okręgami to otwory opcjonalen. Otwory otoczone czerwonymi okręgami nie występują, jeżeli rozmiary płyty są małe. Płyty Micro-ATX i ATX są najpopularniejszym formatem płyt.

DTX

Pic-5

Pic-6

Pic-7

DTX określa długość na 8 cali a szerokość to wartość zmienna między 6,7 a 9,6 cala. Mini-DTX odnosi się do płyt DTX o konkretnej szerokości 6,7 cala. W porównaniu z płytami Micro-ATX,  płyty główne DTX mają liczbę slotów rozszerzających mniejszą o 2. Maksymalna liczba slotów to 2. Płyta dysponuje 6 otworami mocującymi. Otwory otoczone czerwonymi okręgami są niedostępne, jeżeli płyta jest mała. Mini-DTX jest bardziej popularna niż DTX.

Mini-ITX

Pic-8

Pic-9

Mini-ITX określa długość na 6,7 cala a szerokość także na 6,7 cala. Jest to najmniejsza płyta główna, która wykorzystuje otwory mocujące ze standardowej płyty ATX. Maksymalna liczba slotów rozszerzających to 1. Wszystkie płyty  Mini-ITX  wykorzystują 4 otwory mocujące i nie są znane wyjątki od tej reguły. Jest to najmniejszy format płyt głównych z grupy płyt w standardzie ATX.

SSI-CEB

Pic-10

Pic-11

Standard SSI-CEB określa długość na 12 cala a szerokość może przyjmować wartości od 9,6 cala do 10,5 cala.  Jest to wartość nieznacznie większa niż w standardzie ATX. Maksymalna liczba slotów rozszerzających to 7 a liczba otworów mocujących płytę wynosi 8. Taki format jest zazwyczaj wykorzystywany jako końcowy format płyt z podwójnym CPU. Wiele płyt głównych z serii ASUS ROG ma rozmiary 12 x 10,6 cali co jest wartością nieznacznie większą niż podaje specyfikacja CEB. Obudowy przeznaczone do montowania takich płyt głównych to  RAVEN RV02 i Fortress FT02.

Pic-12

Płyta główna ASUS ROG o wymiarach 12 x 10,6 cala.

SSI-EEB (często określana jako Extended ATX lub E-ATX)

Pic-13

Pic-14

Standard SSI-EEB określa długość na 12 cal a szerokość to wartość zmienna między 10,5 a 13 cali. Jez znacznie szersza niż płyta główna o formacie ATX. Maksymalna liczba slotów rozszerzających wynosi 7 a liczba otworów mocujących to 11. Ten format płyty głównej jest zwykle wykorzystywany w high-endowych płytach z podwójnym CPU.

SSI-MEB

Pic-15

Standard SSI-MEB określa długość na 16 cali a szerokość na 13 cali. W porównaniu z płytami  SSI-EEB, jest dłuższa po to aby zrobić miejsce na dwa dodatkowe CPU. Maksymalna liczba slotów wynosi 7 a otworów mocujących 14. Ten format płyty głównej jest zazwyczaj wykorzystywany do płyt z tzw. quad CPU.

XL-ATX

Pic-16

XL-ATX ma długość 13,5 cali a szerokość 10,3 cala. Maksymalna liczba slotów rozszerzających wynosi 9 a otworów mocujących jest 12.

HPTX

Pic-17

HPTX ma długość 13,6 cali a szerokość 15 cali. Maksymalna liczba slotów rozszerzających wynosi 9 a otworów mocujących to 17.