Raspberry Pi

Jeżeli kupimy Raspberry Pi to staniemy się właścicielem płytki drukowanej z elementami elektronicznymi. Płytka nie posiada ani zasilacza, ani systemu operacyjnego.

Raspberry Pi używa standardowej klawiatury USB i myszki, które podłącza się bez najmniejszego problemu. To właściciel musi się zastanowić do czego wykorzysta ten pełnowartościowy jednopłytkowy komputer.

Jeżeli Raspberry Pi ma być używany do celów ogólnych to powinno się nabyć Raspberry Pi 3 lub 2
model B. Dzięki cztery razy większej pamięci i czterordzeniowemu procesorowi, komputerek może wykonać większość zadań lepiej niż Pi Zero lub model A+ z ich jednordzeniowym procesorem. Raspberry Pi 3 model B posiada wbudowane WiFi, dzięki czemu nie jest potrzebny adapter USB WiFi. Jeżeli Raspberry Pi ma wykonywać w projekcie jedno zadanie to wybrać model A+ lub Pi Zero, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze.

 

Modele Raspberry

Raspberry Pi Zero (po lewej), model A+ (w środku), and Raspberry Pi 2 model B (po prawej)

Jak widać na powyższym zdjęciu, model A+ jest mniejszy niż Pi 2 i jest wyposażony w jedno gniazdo USB i nie posiada gniazda RJ45 Ethernet. Pi Zero jest jeszcze mniejszy, oszczędzając przestrzeń dzięki użyciu złącza mini HDMI i micro USB. Jeżeli podłącza się klawiaturę, monitor i mysz to należy wcześniej zaopatrzyć się w adapter do podłączenia USB i portu HDMI.

Model RAM USB Ethernet port Notes
3B 1 GB 4 tak WiFi
Zero 512 MB 1 (micro) nie Low cost
2B 1 GB 4 tak Quad-core
A+ 256 MB 1 nie
B+ 512 MB 4 yes Discontinued
A 256 MB 1 nie Discontinued
B rev2 512 MB 2 tak Discontinued
B rev1 256 MB 2 tak Discontinued

Raspberry Pi nie jest sprzedawany razem z obudową, chyba że kupi się go w zestawie. Bez obudowy komputerek jest podatny na uszkodzenie, gdyż wtedy nie są chronione złącza a spód płytki może ulec zwarciu jeżeli położymy ją przypadkiem na czymś metalowym.

Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej osłony Raspberry Pi w formie obudowy. Jeżeli ma być intensywnie wykorzystywane złącze GPIO to obudowa PiBow Coupe (na zdjęciu poniżej) będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ jest ładna i praktyczna oraz udostępnia złącze GPIO.

Obudowa PiBow Coupe